top of page
Zenon Lizun, Damian Lizun, konserwacja, konserwator, złocenia

O mnie

Zenon Lizun - konserwator malarstwa, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

W latach 1970-80 pracował w Polskich Pracowniach Konserwacji Zabytków w Toruniu, uczestnicząc w pracach konserwatorskich kompleksów ołtarzowych, dużych cykli obrazów czy rekonstrukcji malowideł ściennych.

 

Od roku 1980 prowadzi własną pracownię konserwatorską. Specjalizuje się w konserwacji malarstwa sztalugowego i ściennego, rzeźby polichromowanej, konserwacji ołtarzy, a także renowacji ram i złoceń. Jest autorem szeregu prac konserwatorskich zarówno

w Polsce, jak i za granicą. W swoim dorobku ma prace konserwatorskie zabytków gotyckich, renesansowych, a także dzieł współczesnych artystów.

 

Od końca lat 90 współpracuje w zespole ze swoim synem Damianem, również konserwatorem malarstwa i rzeźby polichromowanej. Razem tworzą zgrany zespół specjalistów, w którym łączą ponad czterdziestoletnie doświadczenie zawodowe ojca z innowacyjnym podejściem syna do zagadnień konserwatorskich. W swojej pracy szeroko wykorzystują tradycyjne rozwiązania starych mistrzów konserwacji, jak i najnowocześniejsze metody badawcze i technologie. Ich wspólne prace były licznie prezentowane w krajowych i zagranicznych pismach branżowych.

 

Ich realizacje i umiejętności zawodowe znajdują potwierdzenie

i uznanie w szeregu opiniach i rekomendacjach potwierdzonych przez zleceniodawców, w tym służb konserwatorskich, osoby prywatne czy instytucje państwowe.


Prywatnie Zenon Lizun jest znawcą i koneserem sztuki, historii oraz literatury. W wolnym czasie oddaje się swoim największym pasjom - fotografii oraz podróżom, szczególnie kiedy może je łączyć

z jazdą na rowerze.

bottom of page